Řadící a brzdové vedení na kolo

Řadící a brzdové bowdeny jsou důležitými součástmi, které přenášejí pohyb a sílu mezi řadicím a brzdovým systémem a ovládacími prvky na kole. 

Řadící bowden je tenký ocelový kabel obalený pláštěm. Používá se pro přenos pohybu z řadicí páky na přehazovačku nebo přehazovačku na přesmykač. Na jednom konci řadícího bowdenu je připojen k řadicí páce, zatímco na druhém konci je připojen k řadicímu mechanismu na kole. Pohybem řadicí páky se napíná nebo uvolňuje řadící bowden, což způsobuje přesun řetězu mezi různými převody.

Brzdový bowden je také ocelový kabel obalený pláštěm, který slouží k přenosu síly z brzdové páky na brzdové mechanismy na kole. Používá se jak u mechanických, tak hydraulických brzdových systémů. Na jednom konci brzdového bowdenu je připojen k brzdové páce, zatímco na druhém konci je připojen k brzdovému mechanismu, například brzdovým třmenům u mechanických brzd nebo brzdovým pístům u hydraulických brzd.

Oba typy bowdenů jsou vyrobeny z ocelových drátů, které jsou obalené ochranným pláštěm, obvykle z plastu nebo kaučuku. Plášť chrání kabel před nečistotami, vlhkostí a opotřebením, což zajišťuje plynulý pohyb a spolehlivou funkci systému řazení nebo brzd.

Při výběru řadících a brzdových bowdenů je důležité zvolit správnou délku, která odpovídá délce mezery mezi řadicí pákou a přehazovačkou nebo brzdovou pákou a brzdovým mechanismem. Rovněž je důležité zajistit, aby bowdeny byly správně napnuté a nepříliš opotřebované. Pokud jsou bowdeny poškozené, ztrácí na účinnosti a mohou vyžadovat výměnu. Doporučuje se pravidelná údržba a kontrola bowdenů, aby se zajistila správná funkce a bezpečnost brzdění a řazení.

Nejprodávanější

Bowden řadící Maxbike Reflexní
 
24 Kč
Bowden brzdový Maxbike Reflexní
 
16 Kč
Y 60098580 (1)
Bowden řazení Shimano OT-SP41 50m
Skladem (>2 m)
Kód: Y60098580
 
50 Kč
3 položek celkem
Bowden řadící Maxbike Reflexní
24 Kč

Bowden řadící Maxbike Reflexní

Kód: 32641
Bowden brzdový Maxbike Reflexní
16 Kč

Bowden určený pro vedení brzdových lanek.

Kód: 32541
Y 60098580 (1)
50 Kč

Bowden řazení Shimano OT-SP41 50m

Kód: Y60098580