Jak vybrat skialpové lyže: typ, délka podle výšky a šířka
Skialpové lyže se vybírají jinak než sjezdovky. Nejdřív si ujasněte, kolik budete stoupat a jak budete sjíždět. Podle toho zvolíte typ lyže a k němu délku, šířku a hmotnost. V článku najdete orientační hodnoty podle doporučení výrobce Dynafit a vysvětlení, kdy se od nich odchýlit.

1. Na co lyže chcete: čtyři typy skialpových lyží
Dynafit dělí skialpové lyže do čtyř skupin. Podobné rozdělení používá většina výrobců, jen se skupiny jinak jmenují.
- RACE (závodní) – co nejlehčí a nejužší lyže pro závody a velmi rychlé výstupy. Ve sjezdu nabízejí nejméně stability a vyžadují zkušeného lyžaře.
- SPEED (rychlé túry) – lehké lyže pro ty, kdo chtějí rychle nastoupat hodně výškových metrů. Lehčí a užší varianty jsou stavěné na výstup, širší a těžší víc pomohou ve sjezdu.
- TOUR (univerzální túry) – kompromis mezi výstupem a sjezdem pro většinu skialpinistů. Pokud nevíte, kam patříte, začněte tady.
- FREE (freetouring) – široké a stabilní lyže pro sjezdy v prašanu a náročném terénu. Do kopce jsou nejtěžší.
| Typ | Šířka pod vázáním | Hmotnost 1 lyže | Délka |
|---|---|---|---|
| RACE | kolem 64 mm a méně | pod 800 g | podle závodních pravidel: muži 160 cm, ženy 150 cm |
| SPEED | 80–88 mm (na výstup), kolem 95 mm (na sjezd) | 900–1 100 g, širší 1 200–1 300 g | zhruba po bradu |
| TOUR | 84–88 mm (začátečníci), kolem 95 mm (zkušení) | kolem 1 200 g, širší 1 400–1 800 g | začátečníci po oči, zkušení až o 10 cm víc, než měříte |
| FREE | nad 100 mm | 1 500–2 000 g | až o 10 cm víc, než měříte |
Orientační hodnoty podle průvodce výběrem skialpových lyží Dynafit. Hmotnost platí pro jednu lyži bez vázání a mění se s délkou.
2. Délka lyží podle výšky
Výchozí bod je vaše výška, ale konečnou délku posouvají další věci. Dynafit obecně radí začít zhruba ve výšce nosu a podle situace přidat nebo ubrat asi 5 cm:
- Kratší lyže volte pro rychlé výstupy, závody a strmé úzké žlaby. S kratší lyží se snáz otáčí v serpentinách i v úzkém terénu.
- Delší lyže volte, když vám jde hlavně o sjezd, vážíte víc, než odpovídá vaší výšce, lyžujete dobře, nebo má lyže výrazný rocker (zvednutou špičku). Delší lyže je ve vyšší rychlosti stabilnější a v prašanu lépe nese.
Příklad: měříte 175 cm a jdete na první univerzální lyže. Výška očí je u vás zhruba 163 cm, takže podle Dynafitu hledejte lyži kolem 160–165 cm. Tabulka velikostí Dynafitu níže ale pro výšku 170–180 cm uvádí lyže 165–175 cm a podobně radí i další prodejci. Pokud vážíte víc nebo chcete hlavně sjíždět, držte se horní hranice. Lyže se vyrábějí jen v některých délkách, vyberte proto nejbližší vyráběnou.
Tabulka velikostí Dynafit
Pro své sety skialpových lyží uvádí Dynafit tuto tabulku délek podle výšky lyžaře:
| Výška lyžaře | Délka lyže | Sety |
|---|---|---|
| 150–160 cm | 145–155 cm | Seven Summits+ W, Radical 88 W, Blacklight 88 W |
| 160–170 cm | 155–165 cm | Seven Summits+, Radical 88, Blacklight 88 (pánské i dámské) |
| 170–180 cm | 165–175 cm | Seven Summits+, Radical 88, Blacklight 88 (pánské i dámské) |
| 180–190 cm | 175–185 cm | Seven Summits+, Radical 88, Blacklight 88 |
Dětské lyže Youngstar: výška 135–145 cm → lyže 120 cm, 145–155 cm → 130 cm, 155–165 cm → 140 nebo 150 cm, nad 165 cm → 160 cm.
Zdroj: Dynafit – Ski size guide (dynafit.com), ověřeno 14. 10. 2026.
V kategorii skialpové lyže si můžete nabídku vyfiltrovat podle délky.
3. Šířka pod vázáním
Šířka pod vázáním (uvádí se v milimetrech jako prostřední číslo, například 126/88/110) ovlivní, jak se lyže chová do kopce i dolů:
- Užší lyže jsou lehčí, snáz se s nimi stoupá a drží lépe na tvrdém a zmrzlém sněhu.
- Širší lyže lépe nesou v hlubokém a mokrém sněhu a dávají víc jistoty ve sjezdu. Do kopce ale vážíte víc a na traverzech po tvrdém sněhu drží hůř.
Pro túry v našich horách i v Alpách je univerzální volbou rozmezí zhruba 84–95 mm. Nad 100 mm sahejte, když cíleně jezdíte do prašanu.
4. Hmotnost: každý gram nesete nahoru
Lyže zvedáte při každém kroku, proto je hmotnost na výstupu znát víc než u čehokoli jiného. Lehčí lyže ale bývá ve sjezdu neklidnější a na rozbitém sněhu víc „poskakuje“. Pokud chodíte hlavně kvůli kondici a výstupu, vyplatí se lehčí model. Pokud je pro vás odměnou sjezd, nechte si pár set gramů navíc.
5. Rocker, prohnutí a rádius
- Rocker je zvednutá špička (případně i patka). Lyže se s ním snáz točí a v prašanu „plave“. Na skialpových lyžích je dnes zvednutá špička běžná.
- Prohnutí (camber) pod vázáním drží hranu na tvrdém sněhu a ledu. Kdo často stoupá a traverzuje po zmrzlém svahu, ocení lyži s výraznějším prohnutím.
- Rádius udává, jak ochotně lyže zatáčí. Menší rádius znamená hbitější lyži na krátké oblouky, větší rádius stabilitu v rychlosti. U skialpových lyží se obvykle pohybuje zhruba od 15 do 22 m.

6. Co k lyžím potřebujete: vázání, pásy a mačky
- Vázání – nejlehčí je pinové (tech) vázání. Potřebuje boty s kovovými vložkami ve špičce a patě. Hybridní a rámová vázání jsou těžší a hodí se pro náročné sjezdy. Vázání má namontovat a seřídit servis podle vaší hmotnosti, výšky, velikosti boty a lyžařské úrovně.
- Stoupací pásy – mohér nejlépe klouže, syntetika (nylon) je odolnější a levnější, ale hůř klouže. Směs obojího je kompromis. Pás se ořezává tak, aby zůstaly volné ocelové hrany lyže.
- Mačky na lyže (harscheisen) – na zmrzlém svahu je oceníte. Vybírají se podle typu vázání a šířky lyže.
Začínáte? Podívejte se na skialpové sety, kde máte lyže, vázání a pásy sladěné dohromady. O výběru bot píšeme v článku Jak vybrat skialpové boty.
Nejčastější chyby při výběru
- Výběr lyží podle sjezdovek. Skialpové lyže bývají kratší a hlavně lehčí.
- Příliš široké lyže „pro jistotu“. Na celodenní túře je ucítíte v každém kroku.
- Lyže bez ohledu na boty a vázání. Lehká závodní bota na široké freeridové lyži lyži neuřídí a těžká freeridová bota na závodní lyži zbytečně zatěžuje.
- Pásy nepasující k lyži. Pásy musí odpovídat tvaru a délce lyže a mít ořezané hrany.
Shrnutí
- Rozhodněte, jestli chcete hlavně stoupat (RACE, SPEED), chodit univerzálně (TOUR), nebo hlavně sjíždět (FREE).
- Délku začněte u výšky nosu až očí. Ubírejte pro rychlost a strmý terén, přidávejte pro sjezd, vyšší hmotnost a rocker.
- Šířka 84–95 mm je univerzální, nad 100 mm do prašanu.
- Lyže, vázání, boty a pásy vybírejte jako jeden celek.
Nejste si jistí? Přijďte za námi na prodejnu v Ostravě-Třebovicích. Pomůžeme vám s výběrem a v našem servisu se postaráme o vázání i pásy. Než si lyže koupíte, můžete si vybavení vyzkoušet v naší půjčovně skialpů.
Zdroje: Dynafit – How to find the right touring ski a FAQ; Sport Conrad – Touring skis a Touring skis: the right length; evo – How to trim climbing skins. Ověřeno 14. 10. 2026.
